Republika Hrvatska dobila je još jedan proizvod koji je dobio oznaku izvornosti na tržištu Europske unije. Nakon Krčkog pršuta, Ekstra djevičanskog maslinovog ulja Cres i Neretvanske mandarine oznaku zaštićenog podrijetla dobio je i Ogulinski kiseli kupus, priopćeno je iz Ministarstva poljoprivrede. Vijest je potvrđena u Službenom listu Europske unije, a kupus je zaštićen pod nazivom Ogulinski kiseli kupus/Ogulinsko kiselo zelje. Proces zaštite naziva započeo je u prosincu 2011. godine kada je Udruga proizvođača i prerađivača Ogulinskog kupusa podnijela Ministarstvu poljoprivrede zahtjev za registraciju oznake izvornosti. Godinu dana kasnije Ministarstvo poljoprivrede donijelo je Rješenje o registraciji oznake izvornosti čime je naziv „Ogulinski kiseli kupus“/“Ogulinsko kiselo zelje“ postao zaštićen u Republici Hrvatskoj.
Republika Hrvatska dobila je još jedan proizvod koji je dobio oznaku izvornosti na tržištu Europske unije. Nakon Krčkog pršuta, Ekstra djevičanskog maslinovog ulja Cres i Neretvanske mandarine oznaku zaštićenog podrijetla dobio je i Ogulinski kiseli kupus, priopćeno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Vijest je potvrđena u Službenom listu Europske unije, a kupus je zaštićen pod nazivom Ogulinski kiseli kupus/Ogulinsko kiselo zelje.
Proces zaštite naziva započeo je u prosincu 2011. godine kada je Udruga proizvođača i prerađivača Ogulinskog kupusa podnijela Ministarstvu poljoprivrede zahtjev za registraciju oznake izvornosti.
Godinu dana kasnije Ministarstvo poljoprivrede donijelo je Rješenje o registraciji oznake izvornosti čime je naziv „Ogulinski kiseli kupus“/“Ogulinsko kiselo zelje“ postao zaštićen u Republici Hrvatskoj.
U svibnju 2014. godine Ministarstvo poljoprivrede uputilo je Europskoj komisiji zahtjev za registraciju naziva zaštićene oznake izvornosti na razini Europske unije, a sada je upisan i u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla.
Proizvodnja „Ogulinskog kiselog kupusa“/“Ogulinskog kiselog zelja“, kako navodi Ministarstvo poljoprivrede, obuhvaća šire područje grada Ogulina i općina Josipdol, Plaški, Tounj i Saborsko.
Posebnost Ogulinskog kiselog kupusa temelji se na njegovoj kvaliteti koja proizlazi iz povoljne klime, pogodnog tla i autohtone sorte kupusa te znanja i vještina ljudskih čimbenika u njegovoj proizvodnji.